661 853 017  
brak

Kontakt Sołtys
Gościm 139

Radosław Zemsta
Czas kolędowania
Była to inicjatywa środowiska senioralnego skupionego przy pani burmistrz Karoliny Piotrowskiej i natychmiast przychylnie przez Nią przyjęta. Przegląd Kolęd i Pastorałek, podobnie jak Cecyliada, odbył się po raz drugi i ponownie zaktywizował całe śpiewacze towarzystwo naszej gminy. W bieżącym roku za organizację kolęd odpowiedzialne było stowarzyszenie „Alternatywna Gmina”, a rolę gospodarza wzięła na siebie pani sołtys Gościmia wspólnie z zespołem „Macierzanki”.
Wszystko zaczęło się od niezwykle urokliwego występu naszych milusińskich ( piszę naszych, bo wszystkie dzieci są nasze ) z Gościmia. Dzieci z miejscowej szkoły przygotowały wspaniałe Jasełka. Znam ten rodzaj pracy, więc jedynie mogę pochylić się nad wielkim wysiłkiem, jaki wykonały Beata Świtoń i Joanna Kalina prowadzące tę gromadkę.
Potem nastąpiło otwarcie Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek przez panią burmistrz Karolinę Piotrowską, która objęła to wydarzenie Honorowym Patronatem. Kilka ciepłych słów do zebranych skierował ks. Tadeusz Wołoszyn, gospodarz parafii. Po jasełkach i oficjalnym otwarciu przystąpiliśmy do wspólnego kolędowania, a całość ze swadą prowadziły panie: Edyta Anna Dobrychłop - Amrogowicz oraz Beata Stoińska. W sumie zaśpiewaliśmy ponad 20 kolęd i pastorałek, a wystąpiły następujące zespoły:
- "Stokrotki" z Trzebicza utworami: "Kraj w śnieżnej szacie" i "A cóż z tą dzieciną".
- A.H. Wierzbina zaśpiewa kolędy: "Mroźna cisza", "Gore gwiazda" i "Jezusa Narodzonego". - Klub Seniora Plus "Drzeń" wykonał: "Posypało śniegiem" oraz "Od serca do ucha".
- Kapela Pana Jurka, który zaprezentowała: "Witamy Ciebie" i "O gwiazdo betlejemska".
- "Złoty Wiek" miał trzy kolędy: "Dziecino Słodka", "Od serca do ucha" i "Jakieś światło nad Betlejem".
- "Orły 60+" przygotowali: "Z narodzenia Pana", "Mędrcy świata" i "Lulajże Jezuniu".
- Chór "Canto Choralis": "Przybieżeli do Betlejem" wykonają "Święta Panienka" i "Dziecina Mała".
- przegląd zakończył gospodarz, zespół "Macierzanka" z utworami: "Przybieżeli do Betlejem", "Gwiazda na kiju" i "Gminna pastorałka".
Ta ostatnia pastorałka, niezwykle melodyjna wyszła spod pióra pani Aliny Michalak i zakończyła wspólne śpiewanie i cudowne spotkanie.
Tuż przed spotkaniem spontanicznie zrodził się pomysł, by między występami zmontowany niespodziewanie zespół w składzie: Teresa Lorenc - skrzypce, Elżbieta Witkowska – gitara, Jerzy Borakiewicz – akordeon i Nikodem Kucharski przeplatali granymi przez kolędami. Wypełniło to znakomicie lukę.
Atmosfera panująca na sali oraz zaangażowanie tak wielu osób (podziękowania w następnym artykule), a mogło być łącznie nas ponad 200, pokazuje, że warto organizować tego typu spotkania. Nie ukrywam, że magia Świąt Narodzin Pańskich ma swoje wyjątkowe oddziaływanie, zwłaszcza, że dziś zapalamy czwartą świecę adwentową z napisem NADZIEJA.
W wydarzenie to, o czym napisaliśmy powyżej, zaangażowanych było sporo osób, którym podziekowanie złożymy niebawem.
Zdjęcia, o czym pisaliśmy, wykonał pan Stanisław Lorenc.
 
 
 
ŻRÓDŁO : CANTO CHORALIS
 
320875872 1911940359158615 5133143559173727885 n